PORADY

1. Czy można tego samego dnia korzystać z solarium i opalać się na słońcu?
Nie należy łączyć w ten sam dzień opalania w solarium i na słońcu aby nie przekroczyć dopuszczalnej dziennej dawki promieni UV. Nadmiar ultrafioletu może doprowadzić do poparzenia słonecznego.

2. Czy dzieci i osoby o bardzo jasnej karnacji mogą się opalać w solariach?
Dzieci i osoby o typie skóry 1 (typ celtycki) są bardzo wrażliwe na słońce i powinny zdaniem dermatologów zrezygnować z opalania. Całkowite unikanie słońca i solariów oznaczałoby jednak rezygnację z ważnego, pozytywnego wpływu promieni UV na nasz organizm (np. synteza witaminy D3, która jest potrzebna do budowy kości i zapobiega osteoporozie).

3. Jak długo utrzymuje się opalenizna?
Opalenizna utrzymuje się około 2 do 4 tygodni od ostatniej kąpieli słonecznej. Wskutek naturalnej odnowy skóry, komórki znajdujące się najwyżej są stale złuszczane. Skóra odnawia się całkowicie po około 28 dniach. Aby dłużej zachować ładną opaleniznę należy używać specjalistycznych kosmetyków solaryjnych.

4. Czy kąpiel bezpośrednio po opalaniu może spowodować utratę opalenizny?
Kąpiel, prysznic bezpośrednio po opalaniu nie ma żadnego wpływu na utratę opalenizny, ponieważ procesy odpowiedzialne za ten efekt zachodzą w głębszej warstwie skóry.

5. Jaki jest bezpieczny czas przebywania w solarium?
Każdy człowiek odmiennie reaguje na promienie ultrafioletowe. Czas opalania należy dopasować do typu skóry. W każdym salonie Krone znajdują się tabele fototypów, które podają bezpieczny czas opalania. Posiadamy również łóżka wyposażone w czujnik IQ, który mierzy zawartość melaniny w naszej skórze i komputerowo dobiera bezpieczny czas opalania.
Osoby, które długi czas nie miały kontaktu z ultrafioletem powinny zacząć od sesji trwającej 6 minut. Jeśli nie wystąpią negatywne skutki przy następnej wizycie czas opalania stopniowo wydłużamy. Zdrowsze jest jednak aplikowanie kilku krótkich sesji opalających nawet w kolejnych po sobie dniach, aniżeli jedna długa, doprowadzająca często do poparzenia.

6. Co robić, jeżeli jednak nastąpi poparzenie słoneczne?
Lekkie oparzenie słoneczne można po prostu przeczekać, należy zrobić kilka dni przerwy w opalaniu, spożywać duże ilości płynów, smarować skórę nawilżającymi środkami pielęgnacyjnymi, niewskazane są natomiast kremy zawierające tłuszcze, ponieważ powodują one dodatkową barierę cieplną. W razie ciężkiego poparzenia słonecznego należy zgłosić się do lekarza lub zasięgnąć porady w aptece.

7. Ile seansów wystarcza do uzyskania ciemnej opalenizny?
Podstawową opaleniznę uzyskujemy po około 5-7 seansach. Są jednak osoby, które potrzebują nawet 10-12 sesji opalających. Do utrzymania opalenizny wystarczy jedna wizyta w tygodniu.
Po pierwszej sesji zaleca się 48-godzinną przerwę, natomiast po każdej następnej 24-godzinną przerwę. Maksymalna liczba sesji opalających według Komisji ds. Ochrony przed Promieniowaniem nie powinna w ciągu roku przekraczać 50.

8. Od czego zależy kolor opalenizny?
Zabarwienie naszej skóry uwarunkowane jest genetycznie. Pigmentacja skóry zachodzi w dwóch etapach: po pierwszej sesji opalającej w przeciągu 6-24 godzin wytwarzany jest nowy pigment, który pod wpływem dalszego opalania zostaje przyciemniony. Pigment powstaje w komórkach zwanych melanoblastami. Barwnik ten wędruje do powierzchniowych warstw naskórka i zmienia barwę skóry. (Melanina składa się z mieszaniny barwników, a zabarwienie skóry zależy od proporcji między tymi barwnikami, co jest uwarunkowane genetycznie. Melanina przenoszona jest do keratynocytów tylko w odpowiedzi na bodźce, jakimi są właśnie promieniowanie UV).

9. Dlaczego skóra nie opala się jednakowo we wszystkich miejscach?
Wewnętrzne powierzchnie ramion i nóg opalają się słabiej, ponieważ zawierają mniej pigmentu niż pozostała część skóry. Również twarz opala się niezbyt dobrze, gdyż warstwa rogowa skóry twarzy jest grubsza. Słabiej barwią się części ciała przylegające do dolnej płyty akrylowej, ponieważ są gorzej ukrwione i niedotlenione. Aby uniknąć białych plamek wystarczy nieznacznie zmieniać pozycję co 2-3 minuty podczas opalania tak, aby zmieniały się miejsca skupiające ciężar. Warto co jakiś czas skorzystać z seansu w kapsule słonecznej. Natomiast piegi i plamy pigmentacyjne zawierają szczególnie dużo pigmentu i w związku z tym ciemnieją znacznie szybciej niż pozostałe partie skóry.

10. Co oznacza iż w łóżku opalającym zamontowane są lampy brązujące?
Lampy opalające w solarium emitują promieniowanie ultrafioletowe, składające się z mieszaniny promieni UVA i UVB. W spektrum promieniowania lamp brązujących zwiększona jest ilość promieni UVA, co powoduje szybkie ciemnienie pigmentu zawartego już w skórze. Ta bezpośradnia, powierzchowna opalenizna pojawia się natychmiast, jednak utrzymuje się przez krótki czas. Za głęboką opaleniznę odpowiedzialne są natomiast promienie UVB. Jego rola polega na pobudzeniu komórek barwnikowych naszej skóry - melanocytów do produkcji nowych pigmentów.

11. Czym różnią się między sobą łóżka opalające?
Przede wszystkim urządzenia opalające różnią się marką łóżka, modelem i co z tego wynika ilością i mocą zainstalowanych lamp, ilością i mocą opalaczy twarzy, usytuowaniem wylotów wentylacji i klimatyzacji. Do najbardziej znanych i cenionych marek należą JK Ergoline, KBL megaSun, Soltron, UWE, Hapro Luxura.
Łóżka różnią się także funkcjami dodatkowymi, które uatrakcyjniają opalanie. W zależności od modelu są to: bryza, czyli mgiełka wodna, aromaterapia, koloroterapia, odtwarzacz MP3, przewodnik głosowy, czujni IQ do pomiaru melaniny w naszej skórze i dopasowaniu czasu opalania. Niektóre urządzenia umożliwiają nam nawet obejrzenie telewizji podczas seansu opalania.

12. Czy kapsuły stojące opalają lepiej?
Solaria pionowe to typowe urządzenia niskociśnieniowe. Opalają trochę inaczej ponieważ również twarz opalana jest przy pomocy lamp niskociśnieniowych, przy większej obecności promieniowania UVB co czasem powoduje lekkie jej zaczerwienienie. Efektu takiego nie wywołują opalacze wysokociśnieniowe w klasycznych łóżkach opalających. Zwolennicy tub to osoby preferujące krótkie czasy opalania a także skrajną higienę. W kapsułach ciało nie ma bowiem kontaktu z płytą akrylową. Faktem jest także to, iż tuby opalają bardziej równomiernie ze względu na jednakową odległość ciała od lamp.

13. Czy powinniśmy opalać się przed urlopem?
Skóra przygotowana do urlopu w solarium jest zdecydowanie bardziej odporna na działanie promieni ultrafioletowych niż skóra osoby, która przed urlopem nie odwiedzała solarium. Kilka wizyt na łóżku opalającym uchroni nas przed poparzeniem, któremu ulegamy często już pierwszego dnia plażowania.

14. Czy zażywanie lekarstw jest przeciwwskazaniem do odbycia wizyty w solarium?
Istnieje wiele lekarstw, które znajdują się na liście środków fotouczulających a więc opalanie się po ich zażyciu jest całkowicie niewskazane i może skończyć się poparzeniem oraz trwałymi zmianami barwnikowymi widocznymi na skórze.
Jeżeli zażywasz lekarstwa przed opalaniem przeczytaj ulotkę informacyjną lub skonsultuj się z lekarzem. Fotoalergię wywołują leki przeciwbakteryjne (sulfonamidy, antybiotyki), przeciwalergiczne, psychotropowe i przeciwgrzybicze. Alergię może wywołać zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne stosowanie leku. Przeciwwskazaniem jest też przyjmowanie niektórych preparatów hormonalnych, leków nasercowych, przeciwreumatycznych i moczopędnych.
W czasie opalania należy zrezygnować z kuracji ziołowych, zwłaszcza jeżeli zawierają wyciąg z dziurawca.

15. Po jakich zabiegach kosmetycznych należy unikać solarium?
Przynajmniej przez miesiąc nie powinny korzystać z solarium osoby które przeszły złuszczanie kwasami owocowymi, a zwłaszcza eksfoliację kwasem glikolowym. Nie należy też przebywać w solarium po zabiegu oczyszczania skóry, elektrolizie lub zamykaniu naczynek. Przeciwwskazaniem jest również stosowanie preparatów zawierających retinol.

16. Czy przed wizytą w solarium można stosować kosmetyki "plażowe" lub oliwkę?
Używanie do opalania w solarium oliwki oraz kosmetyków z filtrami UV (SPF) jest niewskazane, ponieważ mogą one zawierać substancje nie testowane w warunkach solarium a przy tym niszczyć płyty akrylowe lub trwale je zabrudzać. Kosmetyki przeznaczone do opalania na słońcu często nie przechodzą testów struktury na trwałość w przypadku ekspozycji mocniejszej niż naturalne słońce. Pod wpływem promieni lamp UV obserwuje się błyskawiczną krystalizację co jest bardzo niekorzystne dla naszej skóry. Dlatego do opalania w solarium zalecane jest stosowanie tylko preparatów specjalistycznych przeznaczonych do solarium.

17. Czy przed opalaniem należy zdjąć biżuterię?
Przed każdym opalaniem należy zdjąć zegarek i biżuterię. Pozostawienie jej może oprócz białych plam i pasków spowodować podrażnienia, które są związane reakcją potu z niektórymi metalami.

18. Czy soczewki kontaktowe są przeciwwskazaniem do wizyty w solarium?
Jeżeli osoba nosi szkła kontaktowe to opalanie jest dozwolone pod warunkiem, że w trakcie opalania założy się okulary ochronne ponieważ powieka nie stanowi wystarczającej bariery dla ultrafioletu. Okulary ochronne nie dopuszczają do bezpośredniego padania promieni UV na powiekę.

19. Czy aby ochronić oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym wystarczy zamknąć oczy podczas opalania?
Kontakt z promieniami UV może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. Zamykanie oczu nie wystarczy, do pełnej ochrony konieczne jest stosowanie okularków ochronnych. W każdej kabinie solarium znajdują się specjalne atestowane okulary "łezki", natomiast w kapsułach stosowane są okularki z gumką. Każdy może posiadać takie okulary na własność. Cena okularków "łezki" to 6 zł, zaś na gumce to wydatek 20 zł.

20. Czy w trakcie opalania należy wykonywać jakieś ruchy?
Większość łóżek pozwala na dowolną zmianę pozycji ciała w czasie opalania, co jest oczywiście wskazane ponieważ pomaga procesowi pigmentacji. Komórki barwnikowe potrzebują tlenu, który transportowany jest poprzez układ krwionośny. Czym lepiej pracuje układ krwionośny i czym szerszy jest jego zasięg tym lepsze będą efekty opalania. Najczęstsze miejsca powstawania białych plam to łopatki oraz miejsce nad pośladkami. Te części skupiają ciężar ciała i są mniej ukrwione i niedotlenione. Przed takimi niespodziankami uchroni nas korzystanie z solariów o ergonomicznych powierzchniach do leżenia, ruch podzcas opalania oraz seans w słonecznej kapsule.

21. Czy warto stosować kosmetyki wspomagające opalanie w solarium?
Specjalistyczne kosmetyki solaryjne powinny nam towarzyszyć przy każdej wizycie w solarium. Działanie ich jest dwukierunkowe. Z jednej strony powodują szybsze brązowienie skóry, dzięki czemu możemy ograniczyć czas opalania potrzebny do osiągnięcia pożądanego odcienia skóry. Z drugiej, w skład nowoczesnych kosmetyków wchodzą substancje nawilżające oraz neutralizujące wolne rodniki. Pomagają zachować dobrą kondycję skóry, redukują zmarszczki i pozwalają dłużej cieszyć się opalenizną.

22. Na czym polega działanie kosmetyków z tzw. formułą "TINGLE"?
efekt tingle (z ang. szczypać, wywoływać mrowienie, swędzenie) - takich właśnie wrażeń doznajemy po nałożeniu na skórę kosmetyków z formułą tingle. Składniki odpowiedzialne za efekt tingle powodują rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych. To pobudza krążenie i powoduje lepsze dotlenienie skóry a w konsekwencji i szybsze jej zbrązowienie. Opalenizna jest bardziej naturalna z lekko czerwonawym odcieniem. Po opuszczeniu kabiny solaryjnej przez pewien czas utrzymuje się uczucie ciepła i zaczerwienienie skóry. Należy pamiętać, że kosmetyki z formułą tingle przeznaczone są dla stałych bywalców solarium, dla osób już opalonych i nie należy ich stosować na twarz, szyję i dekolt.

23. Czym różnią się kosmetyki przeznaczone dla osób początkujących opalanie od preparatów dla osób już opalaonych?
Kosmetyki do opalania w solarium dzielą się na trzy stopnie, są to:
-Stopień pierwszy dla osób które chcą przyspieszyć proces zmiany koloru skóry. Zawierają one między innymi tyrozynę, która wspomaga powstawanie nowych pigmentów w skórze a także kompleksy zaopatrujące skórę w niezbędne witaminy i minerały, które zapewniają szybką opaleniznę.
-Stopień drugi dla osób już opalonych, które chcą pogłębić osiągnięty już efekt oraz skrócić czas ekspozycji na promieniowanie UV. Pomagają zaawansowanym w przekroczeniu naturalnej bariery opalania. Zawierają kompleks CuO2 z czynnikami oddychania tkanek. Kompleks dostarcza skórze potrzebnych składników do osiągnięcia szczególnie głębokiej i atrakcyjnej opalenizny.
-Stopień trzeci to produkty pielęgnujące po opalaniu, pomagające utrzymać efekt wspaniałej, ciemnej opalenizny. Kosmetyki te zaopatrują skórę w niezbędne składniki utracone podczas opalania.

24. Co oznaczają hasła "kosmetyki brązujące"?
Pod tym określeniem kryją się preparaty zapewniające natychmiastowy efekt zmiany koloru skóry. Ich receptura oparta jest najczęściej na bazie naturalnych produktów roślinnych mających zdolność przebarwiania naskórka. Wyciągi z niektórych drzew, roślin i owoców mają takie właściwości (np. orzech włoski, trzcina cukrowa, konopie indyjskie).
Kolor skóry powstający z bronzera różni się nieco od koloru samego pigmentu. Kosmetyki z bronzerem są przeznaczone dla osób, które nie mogą się doczekać efektu lub dla tych, którzy pomimo opalania nie osiągają oczekiwanych efektów z powodu szybkiego wyczerpania się produkcji własnej melaniny.

25. Co oznaczają hasła "kosmetyki chłodzące"?
Dużą popularnością w okresie wiosenno-letnim cieszą się właśnie kosmetyki przyspieszające opalanie z efektem chłodzącym. Specjalne kompleksy chłodzące Questice L, ekstrakt z mentolu czy z ogórka w kontakcie ze skórą stopniowo uwalniają czynniki chłodzące i nawilżające. To przyjemne uczucie utrzymuje się na skórze jeszcze długo po sesji opalania. Warto spróbować. Prawdziwa przyjemność opalania!

 

 

26. Jakie właściwości posiada często stosowany w kosmetykach solaryjnych wyciąg z konopi indyjskich?
Olejek, wyciąg z konopi jest niezwykle bogatym źródłem witaminy F, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i soli mineralnych. Wszystkie te składniki tworzą niezwykły kompleks pielęgnacyjny, który odżywia i chroni skórę. Pobudza krążenie, poprawia mikrocyrkulację w skórze a także zapobiega jej odwodnieniu, tworząc na powierzchni warstwę ochronną. Dzięki zastosowaniu wyciągu z tej rośliny opalenizna będzie intensywna i trwała. 

27. Co to znaczy tanoreksja?
Tanoreksja to uzależnienie od opalania w solarium. Jest to choroba, którą należy leczyć u psychologa. Tanoreksja zaczyna się bardzo niewinnie od kilku wizyt w solarium, po których osoba czuje się piękniejsza, atrakcyjniejsza. Skóra ma wtedy ładniejszy odcień, zwiększona dawka światła słonecznego powoduje produkcję endorfiny, zwanej potocznie hormonem szczęścia. Opalanie staje się przyjemnością, której z czasem nie można sobie odmówić, a przyjemność może się przerodzić w nałóg. Wielu tanorektyków twierdzi, że solarium jest ich obsesją. Nie wyobrażają sobie dnia, w którym nie odwiedziliby swojej "mekki".
Sztuczne słońce staje się dla nich lekiem na stres, chandrę i zły humor. Kiedy wydaje im się, że bledną, nie mogą patrzeć w lustro. Drażni ich widok osób bardziej opalonych od nich. Tanorektyk potrafi spędzić cały dzień na słońcu a wieczorem "utrwalić" opaleniznę w solarium.
Pamiętajmy jednak, że opalanie w nadmiarze jest niebezpieczne dla naszej skóry i zdrowia. Codzienne wizyty w solarium nie spowodują, że nasza skóra uzyska jeszcze ciemniejszy odcień. Jedna wizyta w tygodniu w zupełności wystarczy dla utrzymania letniej opalenizny.