ZASADY PRAWIDŁOWEGO OPALANIA

Tak jak wiele rzeczy na świecie, które sprawiają, że życie nabiera koloru, tak opalanie – bez względu na powód dla którego się opalamy – wymaga rozsądku i wiedzy. Zdrową, piękną i trwałą opaleniznę uzyskamy wówczas gdy będziemy stopniowo wydłużać czas naświetlań w serii 10-12 sesji opalających.Należy przy tym przestrzegać następujących zasad:

- Nie więcej niż jedna kąpiel słoneczna dziennie;
- Najwyżej 10-12 kąpieli słonecznych w ciągu dwóch do trzech tygodni;
- Następnie dla utrzymania uzyskanej opalenizny wystarczy jedna do dwóch kąpieli słonecznych w tygodniu;
- Po pierwszej sesji opalającej zaleca się 48-godzinną przerwę;
- Po każdej następnej sesji 24-godzinną przerwę;
- Maksymalna liczba sesji opalających w ciągu roku nie powinna przekraczać 50;
- Zdrowsze jest aplikowanie kilku krótkich sesji opalających nawet w kolejnych po sobie dniach, aniżeli jedna długa, doprowadzająca często do poparzenia;
- Przestrzegaj zalecanego dla danego typu skóry czasu opalania;
- Podczas opalania zamykaj oczy oraz zakładaj okulary ochronne;
- Przed opalaniem zmyj ze skóry makijaż i zdejmij biżuterię;
- W solarium nie stosuj kosmetyków z filtrami UV (SPF) chroniącymi przed promieniami słonecznymi;
- Przed i po opalaniu stosuj środki pielęgnacyjne aby dłużej utrzymać ładną opaleniznę (nadają się do tego szczególnie kosmetyki solaryjne, ponieważ są one przystosowane do potrzeb opalonej skóry);
- Według najnowszych teorii kąpiele bezpośrednio po opalaniu nie mają żadnego wpływu na utratę opalenizny, ponieważ procesy odpowiedzialne za ten efekt zachodzą w głębszej warstwie skóry.

Opalenizna utrzymuje się około 2 do 4 tygodni od ostatniej kąpieli słonecznej. Wskutek naturalnej odnowy skóry komórki znajdujące się najwyżej są stale złuszczane. Po ok. 28 dniach skóra odnawia się.
Skóra nie opala się jednakowo we wszystkich miejscach. Gorzej opalają się wewnętrzne powierzchnie ramion i nóg ponieważ zawierają mniej melanocytów niż pozostała część skóry. Również twarz opala się niezbyt dobrze, gdyż natura obdarzyła ją grubszą warstwą rogową – specjalnie do ochrony przed promieniowaniem UV-B. Słabiej barwią się części ciała przylegające do dolnej płyty akrylowej ponieważ są one na skutek tego kontaktu mniej ukrwione i co za tym idzie niedotlenione (skupiają ciężar). Aby uzyskać opaleniznę „bez odcisków” należy korzystać z solariów o ergonomicznych powierzchniach do leżenia, bardzo dobrze opaleniznę wyrównują tuby stojące.


Wyposażeni w rady i zdrowy rozsądek jesteśmy w stanie przejąć kontrolę nad naszym programem opalania tak aby uniknąć niepożądanych następstw np. – poparzeń które wynikają ze zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe.